Kemaliye’mizin en önemli doğal değerlerinden biri olan Karanlık Kanyonun üzerinde yapılması planlanan Sırat on Fırat Asma Yürüyük Köprüsü ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Fikri altyapısı Vakfımız tarafından oluşturulan Asma Köprü Projesinin temelini, Vakfımızın girişimleri sonucunda basejump atlayışlarında kullanmak üzere KAYA grubunun desteği ile çekilen çelik halat oluşturmaktadır. Amacımız Karanlık Kanyonun bölgenin ve ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi haline getirilebilmesidir.

Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmalarda öncelikle kanyonun iki yakası arasında “Sırat on Fırat” olarak adlandırılan yaya geçişli bir asma köprü yapımı ve köprüyle birlikte kanyonun tamamen turistik bir tesise dönüştürülmesi için gerekli olan tüm rekreasyon alanlarının oluşturulması hedeflenmektedir.. Sırat on Fırat Köprüsünün ön fizibilite çalışması KUDAKA tarafından tamamlanarak “Karanlık Kanyon - Eğin Park Turizm Merkezi” adıyla raporlanmıştır. Ön fizibilite raporna göre projede; dünyanın en yüksek yaya geçişli asma köprüsünün yanında, atlama terası, teleferik, kanyon seyir terasları, bot iskelesi, dağ bisikleti parkuru, yürüyüş parkuru, danışma noktası, hediyelik eşya mağazası, restoran-kafe işletmeleri, spor malzemeleri satış noktası, giyinme kabinleri, mini market, güvenlik, ilkyardım, tur otobüsleri ve özel araçlar için otoparkın yer alması planlanmıştır.

Proje tamamlanma süresi 30 ay, ilk yıl ziyaretçi sayısı 50.000 takip eden yıllarda ise bu rakamın 100.000 kişiyi bulması beklenmektedir.

Gelinen nokta itibariyle, önfizibilite raporundaki öngörüler çerçevesinde uygulama projesinin yapılabilmesini teminen gerekli ödeneğin temini yönündeki çalışmalar Kaymakamlığımız ve Erzincan Valiliğimiz tarafından yürütülmektedir.