Basın Açıklaması

30 KASIM 2019 TARİHİNDE YAPILAN KEMAV ANKARA KEMALİYE PLATFORMU TOPLANTISININ SONUÇ RAPORU İLE İLGİLİ BASIN AÇILAMASI

Toplantı, Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Ali Coşkun Başkanlığında, Ulaştırma Eski Bakanı ve KEMAV Kurucu ve Onursal Başkanı Hasan Basri Aktan ve KEMAV Başkanı İsmail Yücel’in katkıları ile yönetilmiştir.

Toplantıya; siyasetçi, bürokrat, iş insanı, hukukçu, akademisyen, mühendis, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ilgili Kemaliyelilerden oluşan toplam 73 davetli katılım sağlamıştır.

Kemaliye’de altın madeni arama faaliyetlerinin durdurulması, Kemaliyelilerin ortak kararı ve talebidir.

Kemaliyeliler; Kemaliye’nin doğal güzelliklerini, kültür nehri niteliğindeki Karasu/Fırat Nehrini, Sarıçiçek Yaylasını, Subatan Gölünü, Dilli Deresini, Kadıgölünü ve içme suyu kaynaklarını korumak amacıyla, gerekli yasal her türlü mücadeleyi kararlılıkla yürütecektir.

Toplantı sonunda hukuk, çevre, bilim ve iletişim konu başlığı ile dört çalışma grubu/komitesi oluşturulmuştur.

Tüm çalışmalar KEMAV’ın koordinasyonunda; Kemaliye Belediye Başkanı, Köy Muhtarlıkları ve Dernekleri ile işbirliği halinde yürütülecektir.

Bu çalışmalar, Üst Düzey Kamu Temas Heyeti tarafından müştereken değerlendirilmek suretiyle, alınması gereken tedbirler kararlaştırıcak ve ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları nezdinde gerekli temaslarda ve girişimlerde bulunulacaktır.

17 Ekim 2019 tarihli Kemaliye ve 30 Kasım 2019 tarihli Ankara istişare toplantılarında mutabakat sağlanan çözüm önerileri olarak;

1-Sarıçiçek Yaylası, Subatan, Hotar, Dilli Çayı, Karanlık Kanyon dâhil bu alanın barındırdığı Habitat ve eko-sistem nedeniyle,bölgenin ‘milli park veya özel çevre koruma bölgesi’ ilan edilmesi yönünde çalışmalar yapılması ve girişimlerde bulunulması,

2-Kemaliye’nin doğal dokusu, özgün mimari yapısı ve taşıdığı kültür değerleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dâhil edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve bu yönde girişimlerde bulunulması,

Kararlaştırılmıştır.

Ali COŞKUN                                                                                               Hasan Basri AKTAN

Mehmet KARAMAN                                                                                     İsmail YÜCEL

M. Ferudun ÇELİKMEN

Toplantı

KEMAV bugün 30’u aşkın Kemaliye sevdalısı ile Erzincan Kültür Merkezi’nde çalışma toplantısı yaptı.
KEMAV Ankara Kemaliye Platformu toplantısında oluşturulan iletişim, bilim, hukuk ve çevre komiteleri birlikte ve ayrı ayrı toplantılar yaptı.
Toplantılarda, Kemaliye’deki maden tehdidi başta olmak üzere çevre sorunları ele alındı ve özellikle açık ocak maden işletmeciliği gibi Kemaliye’nin önündeki ileriye dönük tehditler değerlendirildi.

Bu tedbirlere yönelik farkındalık oluşturabilecek ve Kemaliye’nin bekası için yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi. Bugünkü çalışmalar önümüzdeki hafta 21 Aralık 2019 tarihinde yapılacak toplantıda eylem planlarına dönüştürülecek ve ilgili kurumlara yapılacak müracaatlara son hali verilecek.

Ziyaret

KEMAV Başkanımız İsmail Yücel Erzincan’ın gurur kaynağı markalarından birisi olan Alptekin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Alptekin’i ziyaret ederek, Vakfımızın Cennete açılan Kapı Kemaliye Eğin kitabını hediye etti.

Teşekkür

KEMAV Ankara Kemaliye Platformu toplantısında KEMAV’ımız tarafından oluşturulan çalışma komitelerinde yer alarak katkı sağlayan Değerli Hemşehrilerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Oluşturulan dört ayrı komite; Kemaliye’nin yetişmiş insan kaynağının bir özetidir ve ortak akılla en iyi çözümü ortaya koyacaktır.

Bu Komitelerde Türkiye çapında birikim sahibi akademisyenlerimiz, bürokratlarımız, uzmanlarımız, hukukçularımız ve yaşanmış hikayeleri olan kahramanlarımız vardır.

KEMAV Ankara Kemaliye Platformu toplantısının sonuç raporu, 29 Kasım 2019 tarihinde Kemaliye’de Erzincan Valimiz ve Milletvekillerimizin katılımı ile yapılan toplantının da kısa bir değerlendirmesini kapsayacak şekilde Vakfımız tarafından hafta başında sizlerle paylaşılacaktır.

17 Ekim 2019 tarihinde Kemaliye’de yapılan toplantı da dahil, bugüne kadar yapılan toplantılarda öne çıkan en önemli çözüm; Kemaliye’nin ilgili bölgelerinin Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesi ve böylece altın da dahil olmak üzere anılan bölgede tüm maden arama faaliyetlerinin engellenmesidir.

Bir taraftan bu çözüm önerisini ilgili Bakanlığa sunarken, diğer taraftan da mevcut altın arama faaliyetlerine yönelik yargı süreçleri dahil gerekli hazırlıklar yürütülecektir.

Bu çözüm önerilerimizi yazılı hale getirdikten sonra da, Kemaliyelilerin irade ve kararlılığı imzalarıyla tespit edilecektir. Yani çözüm önerimizin arkasında Kemaliye olacaktır.

Tüm bu hususlar da iyi bir planlama ve disiplin gerektirmektedir. Hemşehrimizin hassasiyetini, heyecanını anlıyor ve takdirle karşılıyoruz. Bu kadar özen, disiplin ve hatta biraz da mahremiyet gerektiren çalışmaları yürütürken bizi zayıf düşürecek tavır ve gelişmelerin yaşanmaması için her bir Hemşehrimizin hassasiyetini özellikle istirham ederiz.

Yürüyelim, imza toplayalım, gösteri yapalım diyen hemşerilerimizin heyecanını anlıyor ve saygı ile karşılıyoruz. Elbette dileyen her hemşehrimiz bulunduğu yerden veya bir araya gelerek bu sürece katkı verebilir. Ancak Kemaliye bugüne kadar elde ettiği tüm başarıları sivil toplum kültürüne dayalı birlik ve beraberlik anlayışıyla gerçekleştirmiştir. Bundan böyle de, aynı anlayışla tüm hemşerilerimizin Kemaliye’nin gözbebeği sivil toplum kuruluşlarımıza sahip çıkacağına olan inancımız tamdır.

İlk günden itibaren KEMAV’ın yanında yeralan, Kemaliye’deki toplantılarımıza katılım sağlayarak katkı veren tüm Köy Muhtarlarımıza, Köy Derneklerimize ve hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki; KEMAV tüm varlığıyla Kemalİye’nin karşı karşıya bulunduğu altın madeni tehdidine karşı kararlılıkla mücadele etmektedir, edecektir.

Tüm Hemşehrimizden beklentimiz Vakfımızın kurumsal çalışmalarına destek verilmesidir.

Saygılarımızla.

İsmail YÜCEL
KEMAV Başkanı

Geleneksel KEMAV Ankara Kemaliye Platformu

Geleneksel KEMAV Ankara Kemaliye Platformu toplantısı yapıldı.

Eski Bakanlarımız Ali Coşkun ve Hasan Basri Aktan, Ankara Valisi Vasif Şahin, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, ATO Başkanı Gürsel Baran, Kemaliye Kaymakamımız Murat Atıcı, Kemaliye Belediye Başkanımız Mehmet Karaman, İlbank Genel Müdür Yardımcısı Salih Yılmaz, Danıştay ve Yargıtay Üyesi hemşehrilerimiz ve Danıştay ve Yargıtay Eski Üyesi hemşehrilerimiz, bürokratlarımız, STK Yöneticilerimiz, avukat hemşehrilerimiz ve maden alanında birikim sahibi hemşehrilerimizin katılımıyla bu
zamana kadar yapılmış en geniş katılımlı toplantı oldu.
Yemek sonrası Ankara Valisi Vasif Şahin ve ATO Başkanı Gürsel Baran Kemaliye ile ilgili takdir dolu değerlendirmelerde bulunarak ayrıldılar.
Sonrasında Başkan Yardımcımız Dr.Ferudun Çelikmen’in Kemaliye’deki altın arama faaliyetleri ile ilgili sunumu ile başlayan toplantı, katılımcıların görüş ve önerileri alınarak ile devam etti.
Toplantı sonunda hukuk, bilim, çevre ve iletişim olmak üzere dört çalışma komisyonu kuruldu, her komitede bir yönetim kurulu üyemiz bulunuyor. Toplantı sonuç bildirisi kısa sürede hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacak.
Toplantının sonucunda ortaya çıkan görüşlerin özeti ise, her katılımcının teyit ettiği gibi ‘Kemaliye’nin üstü altından değerlidir’ sözü oldu.
Kemaliye’nin insan kaynağı, doğal kaynaklarını koruyacak güçte ve bilinçtedir.

Kemaliye İstişare Toplantısı

Erzincan Valiliği’nin himayeleriyle Kemaliye’de altın arama faaliyetleri ile ilgili istişare toplantısı yapıldı.
Erzincan Valimiz Ali ARSLANTAŞ, Erzincan Milletvekillerimiz Süleyman KARAMAN ve Burhan ÇAKIR, KEMAV Başkanımız İsmail YÜCEL, AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Şireci, Kaymakamımız Sayın Murat ATICI, Kemaliye Belediye Başkanımız Mehmet Karaman ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Sever’in katıldığı toplantıya Hemşehrilerimiz yoğun katılım sağladı.
KEMAV Başkanımız İsmail Yücel toplantıda yaptığı konuşmada özetle, ‘Kemaliye doğa turizminde son yirmi yılda bir cazibe merkezi olmuştur. Maden arama faaliyetlerine konu olan bölge Kemaliye’nin yaşam kaynağıdır, sekiz tane dere ve akarsunun kaynağı bu bölgededir. Ecdadımızın bize emanet ettiği bu doğal güzellikleri korumak ve gelecek nesillere ulaştırmak istiyoruz. Kemaliye’nin doğal güzellikleri altından daha kıymetlidir. KEMAV olarak nihai tercihin doğal güzelliklerden yana olması için Kemaliye’nin düşünce ve önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde Kemaliye kültürüne uygun bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz.’ dedi.
Toplantı öncesinde Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır KEMAV Kemaliye büromuzu ziyaret etti.

 

Ziyaret

Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı ve Mütevelli Heyet Üyemiz Ali Coşkun, Ulaştırma Eski Bakanı Kurucu ve Onursal Başkanımız Hasan Basri Aktan ve KEMAV Başkanımız İsmail Yücel ile Mütevelli Heyet Üyelerimiz; İlbank Genel Müdür Yardımcısı Salih Yılmaz, KEMALİYEDER Başkanı Hüsnü Yeloğlu, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Çetinkaya ve Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Yetkin’den oluşan Kemaliye Heyetimiz Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ı ziyaret etti.

 

Duyuru

Değerli hemşerilerimiz,
KEMAV olarak bugün yaptığımız Yönetim Kurulu toplantısı sonrası aşağıdaki hususları sizlerle paylaşıyoruz.
30 Kasım 2019 Cumartesi Günü yapılacak KEMAV Ankara toplantısında ortak paydaları Kemaliye sevdası olan bilim insanları, hukukçular, çevre korumacılar ve iletişim uzmanlarından oluşan dört adet kurul oluşturacaktır. Hukuk, iletişim, bilim ve çevre kurullarının yapacakları çalışmanın ardından 21 Aralık 2019 tarihinde tekrar İstanbul’da toplantı yapılacak ve bu kez çok boyutlu mücadele platformu oluşturulacaktır.
KEMAV Kemalİye’nin sadık muhafızı olarak üstlendiği çatı misyonunu, memleketimizi, toprağını, suyumuzu tehdit eden bu hoyrat girişime karşı mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeye kararlıdır.
Saygıyla hemşehri ve dostlarımıza duyurulur.

Tebrik

Başkent Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Değerli Hemşehrimiz Prof. Dr. Ayşe Nurdagül Akın’ın ‘riskli veya istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, üreme sağlığı ve kadının güçlenmesi’ alanındaki çalışmaları Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından ödüle layık görüldü.
Hemşehrimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.