Doğa Sporlarının Kemaliye’de Gelişimi

İlki 2004 senesinde dönemin valisi Recep Yazıcıoğlu’nun da destekleri ile gerçekleştirilen Kemaliye Doğa Sporları Şenliği, Ankara’nın doğusunda yer alan bölgede büyükşehirlere göç etmeden de yaşanabilir olduğunu ıspatlamıştır. Ankara’nın doğusunda yer alan ülke coğrafyasında her türlü doğa sporuna elverişli birçok yöre yer almaktadır. Bugüne kadar değerlendirilmeyen kış sporları, akarsu sporları, dört mevsim yapılan dağcılık gibi sporlar Kemaliye Doğa Sporları Şenliği aracılığı ile yöre gençlerine alternatif sunmuştur. Etkinlik bu yönüyle doğu anadolu bölgesi olmak üzere ülke genelinde farklı ve yenilikçi bir proje olduğunu kanıtlamıştır. Gerek katılım gerekse de aktivite çeşitliliği yönleri ile ülkemiz için hali hazırda ilk ve tek örnektir.

Ayrıca, 2006 yılından itibaren kemaliye Doğa Sporları Şenliği süresince, vakfımız tarafından temin edilen spor ve eğitim amaçlı malzemelerle ilçemizdeki yöre gençlerine dağcılık, akarsu sporları ve diğer doğa sporları disiplinlerinde eğitim verilmekte ve bu alanlarda beceri kazandırılmaktadır. Ayrıca Dağcılık Federasyonu kamplarına katılan ve başarı gösteren Kemaliyeli gençlerimizin de tüm malzeme ihtiyaçları karşılanmaktadır.

2007 yılına gelindiğinde ise Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü (UNDP)’nce her yıl “Gençlik alanında en iyiler”e verilen ödüllerden birini 2007 yılında vakfımızca düzenlenen “Kemaliye Doğa Sporları Şenliği” almıştır. Gençliğin bedensel ve 7 zihinsel gelişimine katkı sağlayan, yarattığı farkındalıkla çevreye ve doğaya sahip çıkan bir kuşak yetişmesini motive eden yönleriyle, verilen bu ödülü bakanların ve yabancı misyon şeflerinin de katıldığı bir törenle Ankara da başkanımız ve genel sekreterimiz almışlardır.

2007 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü (UNDP) ‘nce verilen ödüle takip Dünya Gençlik Merkezi ile yapılan ortak çalışmalar doğrultusunda Gençlik Merkezi Yaz Kampı Kemaliye’de gerçekleştirilmiştir. 16 yabancı ülke gencinin İlçemizde kamp yapması ve böylece yöremizi tanımalarına ve tanıtmalarına imkan sağlanmıştır. Doğa Sporları Şenliğine de Dünya Gençlik Merkezi’nden 3 yabancı öğrenci ayrıca katılmış ve aktif olarak çalışmıştır.

Detaylı bilgi için proje sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

KEDOSK KEMAV Doğa Sporları Kulübü

Vakfımızın Sosyal ve Sportif Komite Başkanı Dr. M. FerudunÇelikmen Kemaliyeli gençlere temel dağcılık, doğada ilk yardım, arama-kurtarma ve viaferrata ilkeleri ile ilgili eğitim verdi. Eğitime; Kemaliyeli gençlerin haricinde, komşu ilçemiz Arapkir’den de öğrenciler katılım sağladı. Verilen eğitime olan ilgi ile birlikte, bölgemizde doğa sporları alanında yeterli sayıda yetişmiş teknik eleman ve rehber eksikliği de ortaya çıkmış oldu.

Bölgemizde mevcut insan kaynağı ihtiyacını karşılamak, gençlerimizi doğa sporlarına yönlendirmek ve bu disiplinlere ait teknik kural ve uygulamaları aktarmak üzere Vakıf olarak ‘KEMAV Doğa Sporları Kulübü’ kurulması kararı aldık. Resmi kuruluş işlemlerinin ardından lisans çıkaracağımız 20 gencimize Türkiye Dağclık Federasyonu, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Rafting Federasyonu tarafından eğitimler verilecek.

Yönetim Kurulu:

Başkan: Mustafa Ferudun Çelikmen
Başkan Yardımcısı: Dilşad Özpan
Genel Sekreter: Ömer Kesginkılıç
Muhasip Üye: Ragıp Güneysu
Üye: Şerif Dabakoğlu

Su Sporları Merkezi

KUDAKA’nın “Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı” kapsamında duyurduğu destek çağrısında  Kemaliye Belediyesi  “Kemaliye Su Sporları Turizmi ve Tanıtımı Projesi” ile katılmış olup KEMAV’ın “Doğa Sporları Kulübü;  KEDOSK da bu projeye ortak olmuştur. Amaç kış, kültür, sağlık, doğa ve alternatif turizmin bölgede canlandırılması için ihtiyaç duyulan altyapının oluşturulması ve iyileştirilmesi ile bölgenin sahip olduğu turizm değerlerinin etkin bir şekilde tanıtılması ve turizm sektöründeki insan kaynağının geliştirilmesini sağlamaktır. Böylece bölge gençlerinin KEDOSK çatısı altında eğitilerek  istihdamları sağlanacaktır ve proje tamamlandığında su sporlarına müsait olan Kemaliye’de bir su sporları merkezine kavuşacaktır.