2005 yılında KEMAV, Çekül Vakfı işbirliğinde “Kentler Çocuklarındır” ismi ile bir proje gerçekleştirmiştir. 7 Bölge 7 Kent kültürel koruma projesi kapsamında çocuklara dönük yeni bir program uygulamaya konulmuştur. UNESCO işbirliği ile kültürel kimliğini koruyabilmiş 7 kentte uygulanan bu eğitim programı, yakın geleceğin genç kuşağını temsil eden 13 yaş grubu ilkokul öğrencilerini kapsıyor. “Kentler Çocuklarındır” sloganı ile uygulanan program, yaşadıkları kentin kültürel mirasını çocuklara tanıtarak, “kentli olma” bilincini ve “kültürel kimlik” duygusunu geliştirmeyi hedeflhttp://www.kemav.site/wp-content/uploads/2018/03/kentler-cocuklarindir.pdfenmekte. Yapılan çalışma Çekül Vakfı yayın olan “Kültür elçileri” dergisinde yayınlanmıştır.

FidanCanlar Projesi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası çerçevesinde 19-20 Nisan 2014 tarihleri arasında “FidanCanlar Kemaliye’de” projesi geniş katılımlı olarak gerçekleştirilmiştir. Projemizin amacı Atatürk’ün dünyada ilk kez çocuklara hediye ettiği bayramda aynı coğrafyada farklı kültürel kimlikle yaşayan çocuklarımızın kentlerinin doğal ve kültürel mirasını, tarihi dokusunu, gelenek ve göreneklerini tanıtarak milli ve kültürel kimlik duygusunu geliştirmeleri ve tanıtmalarını sağlamaktır. Her bir ilçemizden 10 öğrenci ve bir öğretmen toplamda 150 öğrenci Kemaliye’de 2 gün boyunca ağırlanmış ve birçok etkinliklerde bulunmuşlardır. Çocuklarımıza yaşadıkları ilçeleri tanıtma, diğer ilçeleri tanıma, ağaç fidanı dikimi ve uçurtma şenliği gibi etkinliklerle kolektif çalışma, dostluk, farkındalık ve bilinç kazandırılmak üzere çalışmalar yapılmıştır. Etkinliğin masrafları değerli bağışçılarımızın katkıları ile karşılanmıştır. Üyemiz Cemil Doğrugüven “FidanCanlar Kemaliye’de” projesine katılan öğrencilere verilmek üzere 150 adet Polar yelek bağışlamıştır. Değerli destekçimiz Havva Demir bu projede kullanmak üzere 5.000.-TL bağışlamıştır. Buket Babayiğit projede kullanmak üzere 1.000.-TL bağışlamıştır. Yine aynı proje kapsamında Kemaliyeli Kadınlar Derneği misafir öğrencilerimize Kemaliye’de ayrıldıklarında verilmek üzere geleneğimizde “yolluk” olarak tabir edilen bez hediye torbaları hazırlamıştır.

Proje görselleri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz >>

FidanCanlar İstanbul’da

2014 ‘de KEMAV ‘ın gerçekleştirdiği Fidancanlar Kemaliye’de projesine katılan Kemaliyeli öğrenciler, 2015 yılında Fidancanlar İstanbul’da adıyla Boğaz turuna katıldılar. Yaklaşık 60 kişilik bir grup tekne turunda güzel anlar yaşadı. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Proje görselleri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz >>

Dilimin Sınırları Dünyamın Sınırları ve Diğer Eğitim Faaliyetleri

Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri süresince çocuk ve gençlerin katılım sağladığı “Dilimin sınırları dünyamın sınırları”, oregami, kumaş boyama ve atık sanat, mandala gibi birçok alanda etkinlik gerçekleştirilerek, çocuk ve gençlerimizin sanatsal yönden gelişmesine katkı sağlanmıştır

Çocuklar Geleceğimizdir

Vakfımızın Sportif ve Sosyal etkinlikler komitesi 28 Mart 2016 tarihinde “Çocuklar Geleceğimizdir” projesi kapsamında Kemaliye Mukkades Muhlis Cüher İlkokulunda okul öncesi çocuklara yönelik bir etkinlik düzenlemiştir. Aynı etkinlik 29 Mart 2016 tarihinde Topkapı Köyü İlkokulu 1. sınıf örencileri ile de tekrarlanmıştır. Etkinlikte kullanılan aktivite setleri ile üç ana başlıkta özetlenen amaçlar çerçevesinde okul öncesi çocuklarla değişik oyun ve aktiviteler eğitimciler nezdinde gerçekleştirilmiştir.

Aile zamanı
Ekrandan uzak birlikte yapılan aktivitelerle çocuk ile geçirilen zamanda eğlence keşif ve yaratıcılık katması

Eğlenirken öğrenme
Çocukların oynarken kendi deneyimleri ile keşfetmelerini ve öğrenmelerini sağlarken, düzenli oyun çocukla iletişimi güçlendirir

Gelişen destek
Farklı aktiviteler yaratıcılık, keşfetme, ince ve büyük motor kasları, araştırma, dil ve duygusal gelişimi destekler ve pekiştirir. Okul öncesi etkinliğine katılan minik öğrencilerimizin dışında Topkapı Köyü İlköğretim okulunun değerli öğretmen ve öğrencilerinin bizlere hoş vakit geçirme fırsatı verdikleri için mutluyuz. Gelelim etkinliğimizin gizli kahramanlarına. Bu imkanı bizlere sağladıkları için

  • 50 adet Pacolino aktivite kutularını geleceğin öğrencilerine sağlayan Pınar Gür Ramsey’ e
  • 300 adet Çorap gönderen Tuncay Erol’a
  • 50 adet kraft poşet ile desteğini hiç esirgemeyen Ayşe Bilen Nalçı’ya,
  • 50 adet Bere ve Kaşkol takımları sabırla örüp teslim eden bağışçılarımıza
  • 50 adet Bere Kaşkol takımı hediye eden ÇEKÜL Vakfına
  • Etkinliğimizi fotoğraflayarak belgeleyen ve bize 2 gün boyunca her türlü desteği sağlayan Şevket Gültekin’e
  • Topkapı Köyü Muhtarı Sn. Hüseyin Çelikdemir’e
  • Kemaliye Kaymakamlığı na
  • Kemaliye Belediye Başkanlığına
  • Kemaliye Milli Eğitim Müdürüne

sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Proje görselleri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz >>

Burs

2006-2009 yılları arasında vakfımız ihtiyaç sahibi yöremiz gençlerinden Anadolu ve meslek lisesi, yüksekokul ve üniversitede okuyanların desteklenmesi amacıyla üyelerimizin katkısıyla burs sağlanmıştır. 2009 yılından itibaren varılan mutabakat neticesinde  bursiyer öğrenciler EKEV (Erzincan Kültür ve Eğiitim Vakfı) ‘e aktarılmış ve bursun devamı sağlanmıştır.