Evet, yine bir Kemaliye- Karanlık Kanyon doğa sporları şenliği ve yine, sevgili dostumuz Feridun Çelikmen’in daveti ve Kemaliye insanlarının konukseverliği ile, bir sefer daha tırmanmak için yeşil Kemaliye’deyiz. Şahane hava, bol tırmanış.. daha ne isterim? Şenlik sırasında ve sonrasında dört adet yeni geleneksel çok ipli rota çıkmak şansımız oldu. İlk iki rotayı Kemaliye’nin ardındaki ana masifin kuzeydoğu yüzünde açtık. Ardından, Yine Kemaliye’ye yakın olan Cankurtaran dağı’nın kuzeybatı yamacında ayrık bir kule olan ve adını bizim verdiğimiz ‘Pelerin Kulesi’nde yeni bir uzun rota açtık. Son olarak da, Horozgözü kamp yeri üzerinde yükselen Cankurtaran Dağı’nın yanındaki, ‘Piramit Tepe’ adını verdiğimiz üçgen dişin sırtında yeni bir rota açtık.

1-Kuzeydoğu yüzü orijinal hat (fotoda sarı çizgi), 3 temmuz 2011, 6 ip boyu, 305 m uzunlukta ve IV+, VII- derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Tunç Fındık, Doğan Palut, Aykut Türem. Bu yüzdeki en doğal hat olan rotanın ilk çıkışının geçen yıllarda bir İtalyan ekibi tarafından yapıldığını sanıyoruz. Yorum olarak çok zevkli, geneli sağlam kayada devam eden bir rota oldu.

2-’Turkish Classic’ ilk tırmanış (fotoda kırmızı çizgi), 4 temmuz 2011, 5 ip boyu, 240 m uzunlukta, max VII derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Aykut Türem, Tunç Fındık. Bu yüzü bölen bir baca- çatlak hattında olağandışı zor kilit iki ip boyu olan bir rota oldu; geneli sağlam, müthiş tırmanış verdi. Özellikle yukarıdaki resimde görülen VII derecelik negatif çatlak muhteşem bir tırmanış sundu diyebilirim..

3- ‘Yalan Dünya’ ilk tırmanış, 6 temmuz 2011, 5 ip boyu, 250 m uzunlukta, V, VI+ derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Doğan Palut, Esra Karadeniz, Tunç Fındık. Horozgözü kamp yeri üzerinde yükselen Cankurtaran Dağı’nın kuzeybatı yamacında ayrı bir kule olan ve isimlendirdiğimiz ‘Pelerin Kulesi’nde dik, üç zor etabı olan ve genelde sağlam kayada iyi tırmanış sunan bir rota oldu.

4-’Piramit Tepe’ kuzeydoğu sırtı ilk çıkış, orijinal rota, 8 temmuz 2011, 4 ip boyu, 240 m uzunlukta, VI derece zorlukta geleneksel rota. Ekip: Tunç Fındık, Doğan Palut. Horozgözü kamp yeri üzerinde yükselen Cankurtaran Dağı’nın sağındaki bu üçgen sivriye ‘Piramit Tepe’ adını verdik. Muhteşem sağlamlıkta ve devamlı ara emniyet veren, daima dik ve boşluklu baca- çatlak hattı boyunca devam eden bir hat.

Tekrardan, bu tırmanışların olmasına doğrudan vesile olan dostumuz Feridun Çelikmen’e ve KEMAV’a gönülden teşekkürler….

 

Previous reading
Kadın Sağlığı Konferansı
Next reading
Tunç Fındık’tan Selam Var