“olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

Değerli Dostlar…
Sizlere Covid19 yada halk arasındaki yaygın adıyla Corona virus pandemisi, yani dünya genelindeki salgınla savaşın cephesinden, hastaların içinden yazıyorum. Bu mutlaka kazanılacak ama kayıplarımızın olabildiğince az olması içinde hepimizin topyekün mücaadele etmesi gereken bir savaş!
Ne kadar ciddiye alırsak, gözle gözükmeyen ama bir kaç ayda tüm dünyayı istila eden bu düşmana karşı erken başarı şansımız artar. Sıkı ve etkin mücadelenin temelinde bilimin ışığından ayrılmadan, bilim insanlarının uyarılarına kulak vermek, kaynağı belli olmayan söylenti ve hurafelere itibar etmemek gerekmekte.
1- Sokağa çıkma yasağı şu an için ilan edilmemiş olsada adeta varmışcasına lütfen zaruri ihtiyaçlar dışında evde kalın;
Bakın bunun önemini bilimle,matematikle izah edeyim.
Corona virüsüne karşı toplumsal evde kalmaların vaka ve ölüm sayılarını nasıl etkilediği hakkında kısa bir analiz paylaşalım;
Buna göre bugün 100 olan toplam vaka sayısı evden kalma yüzdeleri ve Corona’nın yayılma hızı ile oranlandığına iki hafta içinde:
%0 evde kalma ile 25000 vaka 500 ölüm!
%25 evde kalma ile 5000 vaka 100 ölüm
%50 evde kalma ile 2000 vaka 40 ölüm
%75 evde kalma ile 200 vaka 4 ölüm gibi bir tablo ortaya çıkıyor.
Yani:
%75 evde kalma ile toplam vaka ve ölüm oranları %99.2,
%50 evde kalma ile toplam vaka ve ölüm oranları %92,
%25 evde kalma ile toplam vaka ve ölüm oranları %80
oranında azaltılabiliyor.
Matematik asla yalan söylemez!
İşte evde kalmalar tam da bu yüzden bu kadar önemli…
Kaynak:Seattle Hastalık Modelleme Enstitüsü.

Evde kalmanın önemini yeterince vurguladığımı sanıyorum.
Şimdi gelelim diğer konulara.
2-Önümüzdeki 1-2 ay yurt içi dahil seyahat etmeyin.Havalar ısınınca Haziran başı gibi evde kalmaya maksimum uyulursa tablo düzelecek,inanın!
3-Alışverişlerinizi toplu yapın,hastanelerden sonra bulaş açısından en sıkıntılı yerler market benzeri yerler!
4-Aldıklarınızı başkalarının da ellemiş olabileceğini düşünerek ambalajından çıkarın,yıkayın,pişirin,meyvelerin sebzelerin bu dönemde kabuğunu soyarak tüketin
4-Su ve sabun altın kural!Elleriniz sık sık sabunla yıkayın!
5-Çok zorunlu değilse asansör kullanmayın,merdiven kullanın.Zorunlu kaldığınızda ise asansörde düğmelere,kapı kollarına kullan-at mendille dokunup çöpe atın. Asansörde başkaları da olduğunda yüzünüzü kabin duvarlarına dönün.
6-İtalya dünyanın 2.en yaşlı nüfusuna sahip ülke.Kültürleri gereği başta hafta sonları olmak üzere gençler hep yaşlıların yanına koşarlar,sarılıp öpüşürler.O yüzden hastalık çok hızlı yayıldı ve yaşlı nüfusta çok kayıp oldu,olmaya devam ediyor.Yaşlılarımızı,kronik hastalığı olanlarımızı evde izole edelim,onlar bu virüse karşı çok narinler,mutlak ve tam koruma şart!
7-Hastaneler bu dönem en riskli yerler.Midem ekşidi,ayağım kaşındı,kolum incindi vs basit şeyler için hastanelere koşup yaşamınızı riske etmeyin!

Buda geçecek inanın!
Yeter ki evde kalın🙏🏻

Previous reading
Ağaçlandırma Kampanyasının İlk Etabı Gerçekleştirildi
Next reading
Yönetim Kurulu İlk Video Konferansını Gerçekleştirdi