Değerli Kemaliyeliler,
Bildiğiniz gibi, KEMAV Vakfımız kurulduğu 2003 yılından beri “Kemaliye (Eğin) ilçesi ve Köylerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesi ve kalkınmasına katkıda bulunmak üzere Kemaliyeliler arasında dayanışmayı sağlamak” için çalışmaktadır. Kurucu Başkanımız Hasan Basri Aktan ağabeyimizin ve ondan sonra 10 yıl bayrağı taşıyan İsmail Yücel’in başkanlığında KEMAV yönetimi, başta tanıtım, turizm farkındalığı ve özgün mimarinin korunması olmak üzere birçok alanda sürekli ve sürdürülebilir projeler gerçekleştirmiş ve Kemaliye’nin bugünlere gelmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Yeni KEMAV yönetimi de;devraldığı hizmet kervanını, önümüzdeki dönemde sılada ve gurbette yerleşik Hemşerilerimiz, Kaymakamlığımız, Belediyemiz, Muhtarlıklarımız, Derneklerimiz ve tüm Kemaliye sevdalıları ile birlikte yöremizin ve insanımızın mutluluğu, huzuru ve refahı için çalışmaya devam edecektir.
Bu kapsamda, yeni KEMAV Yönetim Kurulu’nun yaptığı ilk toplantı sonrası, tüm Kemaliye sevdalıların katkılarına açık fikri ve fiili eylem planlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bunların bir kısmı öncelikle Kaymakamlığımız ve Belediyemizin uhdesindeki işler olup, ilgili makamlarca kabul görür ve kamuoyumuz da desteklerse, Vakıf olarak bizlerde üzerimize ne düşerse yerine getirmeye hazırız.
1- Temel ilkemiz: Başka Kemaliye yok! Memleketimizin kıymetini bileceğiz, nasıl eşsiz bir cennete sahip olduğumuz konusundaki farkındalığı, sılada ve gurbette daha da güçlendireceğiz. Bu doğrultuda bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla önce altı aylık sonra, ilgiye göre daha sık aralıklarla KEMAV Bülteni çıkaracağız.

2- İstanbul-Kars Turizm Treni mevcut işleyişi ile Kemaliye’ye ve ilçe turizm gelirlerine çok büyük katkı vermemektedir. Hatta 1-2 saatlik bu ziyaretlerde, misafirler çoğunlukla ilçemizi doğru düzgün gezemeden, bir şey anlamadan, esnafa pek yarar sağlamadan, kendilerini Kemaliye’mizi görmüş sayıp “mutlaka görülecek yerler” listesinden çıkarmaktadırlar (Bizim tavsiyemiz üzerine bu yolla gelen arkadaşlarımızın hayal kırıklığı ifadeli geri dönüşlerden anlaşılmaktadır). Mutlaka bu misafirlerin daha uzun süreli ve konaklamalı ziyaretlerini sağlamak için, daha istasyonda iken, hatta Bağıştaş’a inmeden, başta internetten, iyi hazırlanmış Kemaliye sayfalarına link veren mesaj ile (TCDD ile görüşülerek bilet alanların cep telefon erişimi sağlanabilir. Kişisel verilerin korunması ile ilgili Kanunda bu tür turistik tanıtımlara yönelik kolaylaştırıcı uygulamalar var.)Ayrıca transfer için giden minibüs kaptanlarımız, misafirlere el broşürü, kent rehberi dağıtarak bu amaca hizmet edilebilir.

3- KEMAV olarak, Kemaliye’de üreterek, yetiştirerek, istihdama ve ekonomiye katkı yapacak tüm girişimlerin maddi ve manevi yanındayız. Projelerinizi getirin, ajanslardan, fonlardan kaynak bulalım, kooperatif benzeri oluşumları destekleyelim. Vakfımızın kurucu mütevelli heyeti üyesi, bakanımız Ali Coşkun ağabeyimizin mikro kredi projesi bu desteklerden biridir.

4- Yanı başımızdaki Altın Madeni tehdidi konusunda halkımızı, insanımızı objektif kriterlerle bilinçlendirmeye devam edeceğiz. Temel düsturumuz “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”dır. KEMAV’ın Bilim, Çevre, İletişim ve Hukuk Komitelerinin çalışmalarının sonucunda, bu ay içinde Ankara’da ilgili Bakanlıklar, resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunarak, koruma kalkanları ile ilgili başvurularımızı yapacağız. Kemaliye doğası ve coğrafyasına yönelik tehditlere karşı, komite çalışmalarımızın ikinci aşamasına geçerek KEDD(Kemaliye Doğa Derneği)’i kurmayı hedefliyoruz. Özellikle sıladaki kardeşlerimizin ataocağına yönelik hoyrat girişimlere müdahil olunabilmesi açısından bu yapıda yer almaları hayati önem arz etmektedir.

5- Kemaliye ilçe merkezinin karşısından geçecek, şu an çalışmaları durmuş olan tünel yolun yapım aşamasında açığa çıkan kaya parçaları, çok basitçe düzenlenecek kablolu taşıma sistemi ile Kemaliye yerleşimi tarafına aktarılmalıdır. Mil tabaka kenara sıyrıldıktan sonra baraj üst kotunun da üzerindeki seviyede dolgu oluşturacak şekilde yığılarak, Çevlik Gölü’nden Balkırı evlerine kadar olan alanda(soğuk hava deposunun aşağısında kalan arazi), spor alanlarından cirit sahasına, parklardan yürüyüş parkuruna binlerce metrekarelik, bir daha sahip olunamayacak dümdüz bir sahave Kemaliye’nin kent dokusunu, duvarlarını, tarihi bina ve yollarını tahrip eden ağır vasıta trafiğine de alternatif bir nehir kenarı yol güzergâhilçeye kazandırılmış olur. Bu dolgu malzemesinin ulaşım maliyeti olmadan aktarımı, müteahhit firmanın da işine gelir ve tünel tahliye deliklerinden Fırat’a dökülmesi ile oluşacak çirkinliğinde önüne geçileceğinden en yararlı çözümdür. DSİ’nin sorumluluğunda olan baraj gölü kıyı rejimi mevzuatı için makul gerekçelerle kamu yararı belirtilerek başvuru yapılırsa sonuç alınacağına inanıyoruz. Zira benzer uygulamalar ülkemizde birçok yerde var (İstanbul’da, Avrasya tüp geçidi ve Marmaray tünellerinden çıkan malzeme ile oluşturulan devasa Yenikapı ve Maltepe toplanma alanları gibi). Değerli Belediye Başkanımız Mehmet Karaman ve Belediye Meclisi üyelerimizin konuyu bu yönü ile de değerlendireceklerine ve gerekli girişimlerde bulunarak bu fırsatı kaçırmayacaklarına inanıyoruz.

6- Küresel iklim değişikliğinin en büyük nedenlerinden biri, sera etkisi oluşturarak yeryüzü ısısını arttıran, doğaya insan kaynaklı karbondioksit salınımıdır. Bu kötüye gidişatın en iyi ilacı da, karbondioksiti tüm canlılar için gerekli, dünyadaki yaşam için elzem olan oksijene dönüştüren bitkilerdir. KEMAV kurulduğu günden beri başta Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenliği esnasında olmak üzere, her yıl ilçeye binlerce fidan getirerek başta Horozgözü, Kırkgöz gibi mesire yerleri olmak üzere, köylerden ilçe merkezine kadar birçok alanda ağaçlandırma çalışması başlatmıştır. İnşallah 2020 Nisan ayında, şimdiye kadar yapılanın en büyüğünü, yeni bir ağaçlandırma kampanyasını başlatıyoruz. “Senin de bir fidanın olsun” Ağaçlar, çocuklar gibidir. İlk 5-10 sene, özenle bakım ister. Yoksa eğitimini, sağlığını, beslenmesini üstlenmeden sahiplenilen evlatlar gibi, ağaçlarda serpilemez, büyüyemezler! Belediyemizle işbirliği içerisinde bu süreci de birlikte en güzel şekilde yürüteceğiz. Orman ağaçları yanında ıhlamur, ceviz, badem, dut, elma gibi ekonomik değeri olan fidanlarda dikeceğiz. KEMAV Yönetim Kurulu üyesi Rıza Erman, Ocak köyünde özellikle meyve verimi olan binlerce fidan yetiştirerek edindiği bilgi ve birikimleri ile bu projemize de öncülük edecektir. Çocuklarımızın ablası, öğretmeni Kadriye Ayda Ünal her yıl olduğu gibi bu yılda Vakfımızın gerçekleştireceği 23 Nisan Çocuk Şenliğinde gençlerimizle, orman ağaçlarının çocuklarını Kemaliye’nin sırtını yasladığı yamaçlara dikecekler. “ViaFerrata” parkuruna doğru yükselen ve ilerde ilçeyi “çığ, heyelan, taş düşmesi” gibi afetlerden koruyacak zig-zag yürüyüş yolunun ağaçlandırılması, memleketimize müthiş manzaralı yeni bir parkur kazandıracaktır.Ağaçlandırma etkinliğinin Köy Muhtarlıkları ve Köy Dernekleri ile işbirliği halinde her yıl Köylerde de başlatılmasını destekliyoruz. “Köyünde bir dikili ağacın olsun.”

7- Kemaliye Karanlık Kanyon olgusu, turizm değeri, sizin vakfınız KEMAV’ın, 17 yıldır sürdürdüğü farkındalıkla ulusal ve uluslararası kamuoyunda bilinirlik kazanmıştır. Bu Doğa Harikası güzellik Sarıçiçek Yaylası veSubatan ile bütünleşik olarak ilanihaye Özel Çevre Koruma Bölgesi (Milli Park) olarak taçlandırılmalıdır. Karasu ırmağının barajlar nedeni ile oluşan değişken su seviyesi özellikle nehirde tekne ile oluşan ve giderek popülerleşen turizmi olumsuz yönde etkilemektedir. Önlem olarak düşünülen, Fırat’ın önüne set, bent yapılması fikri, akarsu rejimini sonsuza dek değiştireceğinden sonuçları iyi düşünülmelidir. Oysaki günümüzde Avrupa’da Tuna, Elbe, Sen gibi Fırat benzeri nehirlerde, hatta Mısır’da Nil nehrinde, binlerce örneği bulunan “nehir kapağı” sistemi, balıklardan su samurlarına, teknelere nehirde hareketin devamlılığına imkân vereceğinden bu yöntem mutlaka değerlendirilmelidir. Bununla ilgili fırsat ise tünellerin devamında, Toybelen hizasında iki yakayı birleştirecek köprünün altına yapılacak köprü ile doğmuştur. Kemaliye’de olup da başka yöremizde olmayan her Turistik güzellik ilçeye değer katar. Nehir kapak sisteminden geçerek Keban’a doğru yapılacak yolculuklar yeni bir turizm olgusu oluşturacaktır. Her yeniliğe karşı oluşan tereddüt ve kaygı ile ilgili KEMAV, Avrupa’dan bilgi transferi ve örnekleme konusunda öncülük etmeye hazırdır.

8- Sırat on Fırat, Dünyanın en uzun ve yüksek yaya asama köprüsünün projesi bitmiş olup, şu ana Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen kontrol firmasından gelecek rapor beklenmektedir. KEMAV’ın, ilçemize müthiş değer katacağına tüm hemşerilerimizin inandığı bu projeyle ilgili olarak özellikle Ankara’daki Kemaliye sevdalısı üyelerimizin yakın takibi devam etmekte olup gelişmeleri sizlerle de paylaşacağız.

9- Geçtiğimiz aylarda Ankara’da yapılan Kemaliyeliler Platformu toplantısında kararlaştırıldığı üzere, Kemaliye ilçesinin özgün mimari yapısı ve yerleşim düzeni, doğal dokusu ve fauna ve florası ile endemik bitki örtüsü, kültür ve folklor değerleri, geleneksel el sanatları ile sahip olduğu kültür varlığı değerleri ve eko-sistemi, doğa sporları lokasyonu konumu ile bir bütün olarak kapsayan özellikleriyle “UNESCO Dünya Kültür Mirası” listesine alınarak tescili için çalışmalar yapmaktayız. Bu konuda deneyimli akademisyenler, “Kemaliye’nin Karanlık Kanyon, doğal SİT alanı ve köyler ile kentin coğrafya özelliğinden yerleşimin eğilimi olması, topoğrafya ile yerleşimin oluşumu, coğrafyanın yapısı itibariyle yerleşim kararı alınmış olma özelliği gibi özgün değerlerin olması nedeniyle avantajlı olduğunu doğal miras ve kültürel mirasbaşlığı ile başvuru gerçekleştirirse şansı olabileceğinibelirtmektedirler. Bu konuda değerli hemşerilerimizin, Kemaliye Dostlarının ve Belediye Başkanımızın katkı ve desteklerini bekliyoruz.

10- İlçemizde halen konut ihtiyacı olduğu belirtilmektedir. Ama Cumhurbaşkanımızca da birçok kez beyan edildiği gibi, artık dikey konutlar yerine 3-4 katlı yatay mimaride ısrar etmek gerekmektedir. Kemaliye deprem bölgesindedir. Son Elazığ depreminin ardından okul binalarımızda tahliye gerçekleşmesi, bu konuda depremin uyarısını iyi değerlendirmek gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Betonarme esneme özelliği olmadığından, bina ne kadar yüksekse, o an yıkılmasa da bir sarsıntının ardından diğer bir depreme “hasarlı” olarak girecektir. TOKİ, gerekirse yeni arazi tahsis edilerek, mutlaka Kemaliye’nin dokusuna uyumlu, yatay mimariye esas alan, yüksek olmayan binalar yapmalıdır. Aksi durumda geri dönüşü olmayan, yıllar sonra bile sebep olanların kötü anılmasına yol açacak yanlışlara düşülmüş olur.

11- Kırkgöz, eşsiz Kemaliye manzaralı bir doğa harikası, mesire yeri olup, dünyanın benzer güzelliklere sahip ülkelerindeki gibi daha fazla doğa ile barışık, su ve yeşille iç içe bir görünüme sahip olmalıdır. Bu kapsamda su gözelerinin olduğu ve halen piknik yeri olarak kullanılan sekiden aşağı yola kadar olan bölümün en az 18-20 adet seki ile gelişigüzel akan dere suyunun can vereceği meyve ağaçları, şelaleler, harklar ile örülmesi önerisinde bulunuyoruz. KEMAV konu ile ilgili her türlü alt yapıyı, bakım ve projelendirme çalışmasını üstlenmeye hazırdır.

12- Taşyolu, Kemaliyelilerin gerektiğinde nasıl müthiş bir dayanışma örneği sergileyebileceklerinin bir anıtıdır. İnsanımız, dut parasını, emekli maaşını vererek bu efsane projeye katkı vermiştir. Heyelan sonrası zarar gördüğü için kaldırılan, “Kemaliyeliler Taş Yolu” kahramanlarının isimlerinin yazılı olduğu bu levha, yenilenerek eski yerin yakınına, korunaklı bir konumda sabitlenmelidir. Bu vesileyle gelen giden her misafirin merak ettiği ”Taş Yolu’nun Hikâyesi” de yine levha üzerinde tünelin ağzına yerleştirilmelidir. Birçoğu hayatta olmayan, hayırsever insanlarımıza vefa bunu gerektirir. KEMAV bu konuda da ne gerekirse yapmaya hazırdır.

13- KEMAV ilk kuruluş yıllarında olduğu gibi, 2020’de Kemaliye de uluslararası gençlik çalışma kampı düzenleyecek olup, başlıca Gabanların ve tarihi İpek yolu gibi, giderek rağbet gören yürüyüş parkurlarının onarımı konusunda çalışma yapmayı hedeflemektedir. Kampa katılacak Kemaliyeli gençlerimizin İngilizce alt yapılarının iyileştirilmesi Haziran ayına kadar hedeflenmekte, sonrasında ilgili ve gelişmeye açık gençlerimizin giderleri KEMAV tarafından karşılanarak İngiltere, Fransa gibi ülkelere bir aydan bir yıla kadar gönderilmeleri hedeflenmektedir.

KEMAV, gündelik hayat ve geçim telaşesinde bile yüreği “Eğin” için atan, Eğin’deki kardeşlerini düşünenlerin çalıştığı, çabaladığı bir “çatı” olma özelliğini sürdürecektir. Tüm Kemaliye sevdalılarının bu konudaki gayretlerimize katkılarını bekliyoruz. Vakfımız maddi-manevi ne kadar güçlü olursa paydaş olacağı, gerçekleştireceği projeler de o kadar çok ve büyük olur.

KEMAV’ın kasasından bir kuruş çıkmadan bastırılan ve satış bedelinin tamamı Vakfımıza kalacak “Kaybolan Kuzey” kitabı ile ilgili edinme bilgilerini genel istek üzerine paylaşıyorum;
Kuzey Kutbu’nun ve canlılarının muhteşem yaşam döngüleri, ama hüzünlü gidişat ve daha birçoğunu ilk kez duyacağınız gerçekler bu kitapta yer almaktadır.

KEMAV yararına satılmakta olan, 500 sayfalık, büyük boy Amerikan ciltli “Kaybolan Kuzey” kitabını, KEMAV, Erzincan Kültür Merkezi, İstanbul-Fatih, İskenderpaşa Mah. Dolap Cad. No:1 Kat:2 adresindeki Vakıf Merkezinden alabilir yada 0212 523 43 54veya 0533 551 05 73 bilgi@kemav.org.tr dan ödemeli isteyebilirsiniz.

Değerli Kemaliyeli Hemşerilerimize ve KEMAV Mütevelli Heyeti Üyelerimize saygıyla duyururuz.

Dr. M. Ferudun ÇELİKMEN
KEMAV Yönetim Kurulu Başkanı

 

Previous reading
Next reading
Kutlama