Değerli Hemşehrilerimiz,
KEMAV Başkanı Dr. M. Ferudun Çelikmen ve YK üyesi Günhan Ünsal’ın katılımıyla, 2020 yılı Eylül ayında ve değerli Bakanlarımız Sayın Ali Coşkun ve Hasan Basri Aktan’ın önderliğinde “koruma” başvurularımıza yönelik Ankara’daki üst düzey ziyaret ve temasların sonuçları alınmaya başlandı. Bu kapsamda 12.11.2020-13.11.2020 tarihlerinde Çevre Bakanlığı-Özel Çevre Koruma (ÖÇK) ile ilgili Tabiat Varl. Koruma Gen.Müd./Araştırma ve Tescil Dairesi Bşk. Ümit Turan ve ekibi(5 kişi) ile Erzincan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selçuk Aydın ilçemizi ziyaret ettiler.
Kemaliye Belediye Başkanı Sn. Mehmet Karaman, belediye encümen üyesi Sn. Etem Kılıç, mütevelli heyet üyemiz ve turizmci/yerel rehber Sn. Şevket Gültekin, Binali Yıldırım Üniversitesi Hacı Ali Akın Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Sn. Türkan Sarp ile KEMAV mütevelli heyet üyesi ve denetim kurulu üyemiz Sn. Ayşe Karausta gelen ekibe eşlik etmiştir.

İlk gün misafirler karşılandıktan sonra gece olmasına rağmen küçük bir şehir turu yaptırılarak Eğin Konağına gidilmiş ve Konak’ta Şevket Gültekin’in sunumuyla Kemaliye’mizin değerleri kendilerine aktarılmıştır.

Daire Bşk. Ümit Turan bey sunum sonrasında ” Gece olmasına rağmen çok etkilendik, Kemaliye müthiş bir yer ve çok iyi korumuşsunuz” ifadesiyle hayranlığını dile getirmiştir.

Ertesi gün Şevket Gültekin ve Türkan Sarp tarafından Kemaliye’mizin ilçe merkezinin yanısıra korunması gereken alanlar dolaştırılmış ve misafirlerimiz saat 16:00 itibariyle ilçemizden ayrılmıştır.

Çevre Bakanlığı’nın Araştırma ve Tescil Dairesi Başkanlığı tarafından ilçemize yapılan bu ön tespit ziyareti kısa sürmesine rağmen Kemaliye’mizin tanıtılması ve koruma niyetimizin anlatılması bakımından oldukça faydalı geçmiştir.

Bakanlık yetkilileri Kemaliye’mizi daha detaylı ve yakından tanıtabilmek amacıyla 23 Nisan 2021 haftasında gerçekleştirilecek olan KEMAV mali genel kuruluna davet edilmiştir.

Bu vesile ile emeği geçenlere çok teşekkür ederiz.

Previous reading
Kutlama
Next reading