İsmail YÜCEL
2010-2020 Dönemi Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı Başkanı Mesajı

Değerli Kemaliye dostları,

Yukarı Fırat Havzasının merkezinde yer alan Kemaliye (Eğin) İlçesi, eşsiz güzelliklere sahip doğası ve tarihi kent kimliği ile Erzincan’ın turizme açılan kapısıdır. Sahip olduğu özgün kültürü, tarihi ve doğası ile özgün bir kent kimliğine sahip olan Kemaliye (Eğin) Tarihi Kentler Birliğinin kurucu üyesidir.

1530’lu yıllarda Yavuz Sultan Selim’in bir Eğinliyi Saraya ‘et kethüdası’ tayin etmesi ile birlikte ecdadımız İstanbul’u mekan tutmuş ve sonrasında da; adeta  İstanbul’u Eğin’e, Eğin’i de İstanbul’a taşımıştır. Yüzyıllar boyu bölgesinde Küçük İstanbul olarak anılan Eğin günümüzde de, yaşam kültürü ve özgün mimarisiyle eski İstanbul’u yansıtmaktadır.

Göktürkçede ‘cennet gibi güzel bahçe’ anlamına gelen Eğin ismi; Eğinlilerin Milli Kurtuluş Savaşımızda göstermiş olduğu kahramanlıklar için duyulan memnuniyetin bir ifadesi olarak; Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün takdirleri ile 1921 yılında Kemaliye olarak değiştirilmiştir.

Kurucu ve onursal Başkanımız Sayın Hasan Basri Aktan’ın önderliğinde 212 Kemaliyeli tarafından 2003 yılında kurulan ve kısa adı KEMAV olan Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı’mız, kurulduğu tarihten bugüne kadar, Kemaliye’nin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaktadır.

2018 yılı itibariyle 38 kez gerçekleştirilen ‘Erzincan Kemaliye (Eğin) Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri’ Vakfımızın koordinasyonunda; Erzincan Valiliğimizin katkılarıyla ve himayelerinde, Kemaliye Kaymakamlığı’nın destekleri, Kemaliye Belediye Başkanlığı’mızın ev sahipliğinde, Ankara ve İstanbul kültür derneklerimiz başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarımızın katkısı ile örnek bir kamu sivil toplum işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

Her yıl Haziran ayının üçüncü veya dördüncü haftasında yapılan kültür ve doğa sporları şenliklerimiz aracılığıyla yazılı ve görsel medya başta olmak üzere tüm mecralarda bölgemizin tanıtımı yapılmaktadır.

Kemaliye, KEMAV’ın etkili tanıtım çalışmaları sonucu dünya ölçeğinde iddialı markalarıyla da turizmde fark oluşturmaya başlamıştır.

Dünyanın bilinen en görkemli kanyonlarından biri olan Kemaliye Karanlık Kanyon her geçen yıl daha fazla ilgi görmektedir. 2009 yılında Türkiye’de bir ilk olarak Karanlık Kanyon’da gerçekleştirdiğimiz ve adrenalin tutkunlarının nefesini kesen basejump atlayışları artık her yıl uluslararası düzeyde artan bir sporcu katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

Ülkemiz ve dünya turizmine çok güçlü bir marka olarak sunduğumuz Sırat on Fırat Asma Yürüyüş Köprüsü,  önümüzdeki dönemlerde bölgemizin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlatacak en önemli yatırım olacaktır. Base jump atlayışlarının gerçekleştirildiği alana yapılacak olan Sırat on Fırat Köprüsü yaklaşık 500 metre yükseklik ve 650 metre uzunluğunda asma zincir modelinde tasarlanmıştır.

İlçemizin görülmeye değer bir başka güzelliği olan Taş Yolu’dur. Taş Yolu yapımı 130 yıl süren, dayanışmanın, azmin ve kararlılığın ifadesi bir efsanedir. 8 km uzunluğundaki sarp kayaların insan gücüyle kırılmasıyla yapılan ve zamanın Erzincan Valisi Merhum Recep Yazıcıoğlu’nun önderliğinde tamamlanan Taş Yolu 1999 yılında hizmete açılmıştır.

Yine son yıllarda öne çıkan bir başka değerli Eğin markası da ‘Eğin Gabanı’dır.  517 basamaktan oluşan Türkiye’nin ilk ve tek viaferrata (demirden yol) parkuru Kemaliye’de 2018 yılından itibaren doğa severlerin hizmetine sunulmuştur. Bu parkur sayesinde sporcularımız Karasu Nehrinin yatağından İlçemizin sırtını dayadığı kayaların zirvesine merdivenle tırmanacaklar, yani 850 metreden 1500 metre yükseklikte bulunan Eğin Gabanındaki ‘Cennete açılan kapı’ya ulaşacaktır.

AkdeniziKaradenize Kemaliye üzerinden bağlayacak olan kuzey-güney karayolunun  Dutluca-Kemaliye arasının temeli, Değerli Hemşehrimiz son Başbakanımız ve TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından 4 Kasım 2017 tarihinde atılmıştır. 2019 yılı sonu itibariyle tamamlanması planlanan bu yeni yolla birlikte Kemaliye çok daha ulaşılabilir bir konumda olacaktır.

İlçemiz, turizme dönük konaklama imkanları, Karanlık Kanyonda tekne turları, taş yolu gezileri, Eğin Gabanı, dut lökü, eğin dutu, dut pekmezi, dut pestili ve daha bir çok yöresel tarım ve tekstil ürünleri ile her geçen yıl daha fazla talep görmektedir.

Kemaliye ilçe merkezi için 2004 yılında alınan kısmi SİT kararı ilçenin özgün mimari dokusunun korunması için çok önemli bir adım olmuştur.

KEMAV’ın bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları ile Kemaliye Belediyesi’nin başarılı çalışmaları sonucunda, 268 sivil ve kamu yapısı kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Tescil edilen yapıların 184’ünün restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı’dan konut proje ve uygulama yardımı almak suretiyle yapılarak aslına uygun hale getirilmiştir.

Vakfımızın tüm faaliyetlerinin merkezinde sevgi ve kardeşlik vardır. Bu anlayışla, KEMAV olarak  ecdadımızın bizlere emanet ettiği eşsiz güzellikleri barındıran doğamızı ve özgün kültürümüzü koruyarak gelecek kuşaklara taşımak için çalışıyoruz.

Tüm bu çalışmalarımıza emek ve bağışlarıyla destek olan dostlarımıza ve sponsorlarımıza teşekkür ederiz.

Sizleri Doğunun Saklı Cenneti Kemaliye’ye bekliyoruz.

İsmail YÜCEL
2010-2020 Dönemi Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı Başkanı