HAKKIMIZDA - Kuruluş Öyküsü
Back
Next

ANASAYFA
HAKKIMIZDA
KOMİTELERİMİZ
VAKIF SENEDİ
KURUMSAL YAPI
FAALİYET RAPORLARI
KURUCU ÜYELER
HABERLER
PROJELER
EĞİTİM
ETKİNLİKLER
ÜRÜNLER
YAYINLAR
BAĞIŞ
SMS İLE BAĞIŞ
İLETİŞİM
KROKİ
BANKA BİLGİLERİ
FOTOĞRAFLAR
VİDEOLAR
Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakıf Kemaliye ilçesinin ve köylerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesine katkı sağlamak üzere Kemaliyelilier tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. 212 Kemaliyeli hemşehrinin biraraya gelmesi ile kurulduğu 2003 yılından itibaren kuruluş amacı doğrultusunda birçok proje gerçekleştirmiştir.

Vakfın altyapısını Çekül Vakfının 1998 senesinde başlattığı “7 Bölge 7 Kent” projesi kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi’ni Kemaliye’nin temsil etmesi, kente “Tarihi Kentler Birliği” kurucu üyeliğine ardından da “Avrupa Tarihi Kentler Birliği” ne katılma olanağını yaratması ile Çekül Kemaliye Proje Gönüllülerinin bu çatı altında kamu-yerel-özel-sivil birlikteliğiyle gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar oluşturmuştur.

Bu döneme ait projelerden bazıları:
- Mualla Poyraz Konukevi,
- Kemaliye Çekül Vakfı temsilciliğinin açılışı,
- 1982 Ottawa da şehit edilen Hv.Plt. Kurmay Albay Atilla ALTIKAT anısına helikopter alanı ile şehitlik parkı.
- Kent müzesi, Atatürk Kültür Merkezi,
- Kemaliyelilerin 150 yıllık hayali olanTaşyolun tamamlanması ve açılması

2001 senesine gelindiğinde ise Kemaliye ile ilgili çalışmaların artık bir kent Vakfı çatısı altında toplanması ve daha verimli hale getirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. 18 Ağustos 2001 tarihinde, Kemaliye Müzesi bahçesinde çınarın altında yapılan “ayak divanı” toplantısında oluşan bir Vakıf kurma düşüncesi, Sn. Hasan Basri Aktan ‘nın 05 Mart 2002 tarihinde yapmış olduğu çağrısı ile 212 değerli hemşehrimiz 26 Mayıs 2003 tarihinde; kısa adı KEMAV olan Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfını kurmuştur.

Vakfımız kurulduğu 2003 senesinden bugüne dek ilçenin hala kendini koruyan doğası, mimari yapısı, kültürel değerlerini geleceğe taşımak üzere, kuruluş amaçları doğrultusunda, mülki, mahalli özel ve sivil idarilerle güçlü işbirliği içinde kentin gelişmesine katkıda bulunan birçok projeyi gerçekleştirmiştir.
2016 Kemav Vakfı . Tüm Hakları Saklıdır.